Atun: "Üretilen her ürün ve mal ihraç edilmeden kendi ülkemizde dünya standartlarında olup olmadığı kontrol edilecek"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Kaymak ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabul sonrasında Ekonomi ve Enerji Bakanlığının uhdesindeki Lefkoşa Organize Sanayi bölgesinde yer alan bir alanı KTSO’ya “kalibrasyon-meteoroloji laboratuvarı” yapılması adına tahsis edildi.

Kira sözleşmesine imza atan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, tahsis edilen yere “kalibrasyon-meteoroloji laboratuvarı” yapılacağını söylediler.

Başkan Kaymak imza töreninde yaptığı konuşmada göreve geldikten sonra bir takım ziyaretler başlattıklarını ve bu ziyaretleri tamamlayıp artık icraat yapmanın zamanının geldiğini söyledi. Sektör olarak ilgili bakanlığın Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olduğunu bu yüzden de sık sık bir araya gelip sektörün daha ileri noktalara taşınması için Bakanlık ile birlikte hareket etme arzunda olduklarını söyledi.

Bakan Atun imza töreninde yaptığı konuşmada; oluşturulacak Kalibrasyon Merkezi ile uluslararası standarda, denetim ve ayarlarının yapılması ile birlikte yine uluslararası kuruluşlara akredite olmasının yanında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) Kalibrasyon Merkezine üye olmasının da sağlanacağını söyledi.

Atun, artık üretilen her ürün ve mal ihraç edilmeden kendi ülkemizde dünya stantlarında olup olmadığını kontrolünün yapılabileceğine dikkat çekti ve bunun hem zamandan hem de stanttırlar açısında son derece önemli olduğunu söyledi. Bakan Atun, bakanlık olarak Kıbrıs Türk Sanayi Odasının daha güçlü bir yapı haline gelmesi ve sanayi bölgelerinde özerk bir yapıya kavuşması içinde oda ile birlikte bir yasa çalışması başlattıklarını da söyledi.

1500376777

1500376776